P4 Norrbotten

Varumärke:P4 Norrbotten
Format:Local news, talk, music
Start:1977-02-14
Moderering:Programvärd
Producent:Sveriges Radio
Streaming:Sveriges Radio

P4 Norrbotten finns nära dig. Från våra redaktioner i Luleå, Pajala, Övertorneå och Kiruna bevakar vi det som händer i länet och i hela Barentsområdet, i samverkan med Sameradion och Sveriges Radio Finska/Meänraatio som bland annat sänder på tornedalsfinska.

Från tidig morgon till sen eftermiddag levereras nyheter, aktualiteter, underhållning, musik, debatter och intervjuer med intressanta personer från länet.

FMDAB

FM 4

DAB 1
FM 4
MHzkW
Pajala100,260,00
Arvidsjaur100,660,00
Gällivare100,960,00
Kalix102,260,00
Kiruna102,760,00
Älvsbyn102,960,00
Överkalix103,215,00
MHzkW
Luleå96,90,30
Jokkmokk – Porjus100,10,02
Arjeplog – Jäkkvik100,20,03
Kiruna – Naimakka100,40,50
Jokkmokk – Vuollerim100,40,03
Övertorneå – Svanstein101,40,05
Kiruna – Karesuando101,50,30
Kiruna – Vassijaure101,80,03
Gällivare – Ritsem101,90,03
Övertorneå101,90,03
Arjeplog – Laisvall102,30,03
Kiruna – Stordalen102,40,03
Jokkmokk – Kvikkjokk/Tavvevare102,60,03
Arjeplog103,00,30
Kiruna – Björkliden103,30,30
Jokkmokk – Seitevare103,50,03
Arjeplog – Sädvaluspen103,50,30
Jokkmokk103,50,30
Jokkmokk – Kvikkjokk/Årrevare103,60,03
Gällivare – Vietas103,60,08
Kiruna – Torneträsk103,70,03
DAB 1
KanalkW
–
–
–
–
–
Älvsbyn12B6,00
–

Logotyper