FM-frekvenstabell

Nationella format

Frekvenstabellen visar länsvis de starkaste sändarna för de nio* nationella radiostationerna. Observera att det finns hundratals svagare sändare för varje station. För en komplett lista över samtliga frekvenser hänvisas till fm.guide.

*Star FM och Rockklassiker finns inte i samtliga län. Retro FM listas också som en tionde station, men finns endast i Skåne.

SRSRSRSRBAUNRJNENTNENTBAUBAUNENT
Stockholms länSRP1SRP2SRP3SRP4MIXNRJRIXSTARRockVinylBandit
Norrtälje90,594,098,5102,1100,091,087,7
Stockholm92,496,299,3103,3104,3105,5106,7107,1106,3105,9101,9
Södertälje---97,6100,8103,992,095,087,8
Uppsala länSRP1SRP2SRP3SRP4MixNRJRIXSTARRockBandit
Uppsala90,393,396,5102,5105,3106,592,194,599,7101,1
Östhammar89,192,895,5101,690,9107,699,194,3
SödermanlandSRP1SRP2SRP3SRP4MixNRJRIXSTAR
Eskilstuna---100,1107,3104,599,1105,6
Nyköping---102,3105,7107,797,4103,0
Östergötlands länSRP1SRP2SRP3SRP4MixNRJRIXSTARRockVinyl
Kinda90,592,596,9103,6103,0106,2100,0
Linköping88,693,197,399,8106,9104,394,4101,7103,2103,8
Motala91,194,098,2101,299,296,4106,190,2
Norrköping90,093,598,794,889,5106,5104,9107,4100,9
Jönköpings länSRP1SRP2SRP3SRP4MixNRJRIXSTAR
Jönköping91,693,797,1100,8105,1106,099,5107,0
Nässjö89,692,199,0102,1107,494,993,3105,6
Västra Småland90,194,299,9103,4104,8106,3101,5104,1
Kronobergs länSRP1SRP2SRP3SRP4MixNRJRIXSTARGold
Alvesta/Växjö88,090,694,7101,0105,8104,3103,1107,5102,4
Kalmar länSRP1SRP2SRP3SRP4MixNRJRIXSTARRock
Emmaboda/Kalmar93,096,799,795,6105,492,2104,0101,399,2
Västervik88,391,896,0102,7101,696,5105,6104,6
Gotlands länSRP1SRP2SRP3SRP4MixNRJRIXRock
Visby87,694,197,2100,2106,1103,1104,491,5
Blekinge länSRP1SRP2SRP3SRP4MixNRJRIXSTAR
Karlshamn90,393,498,3100,4106,497,298,894,3
Karlskrona89,195,097,7100,7104,792,696,090,9
Skåne länSRP1SRP2SRP3SRP4MixNRJRIXRockRetro
Helsingborg89,895,798,4103,2106,0107,6105,594,5100,3
Hörby/Kristianstad88,892,497,0101,4107,3104,1105,990,5104,5
Malmö/Lund87,993,398,0102,0106,7105,2106,191,7107,0
Simrishamn87,695,6100,2102,797,9106,890,7
Ystad95,199,0101,7103,087,8102,4100,8104,6
Ängelholm---103,691,994,7101,7106,988,1
Hallands länSRP1SRP2SRP3SRP4MixNRJRIXSTARRock
Halmstad87,791,295,497,3104,294,4107,2104,7
Kungsbacka101,3104,392,996,9106,888,2
Varberg90,493,698,8103,8106,5100,996,796,0
Västra GötalandSRP1SRP2SRP3SRP4MixNRJRIXSTARRock
Borås88,594,697,9102,9105,5107,1102,393,9
Göteborg89,396,399,4101,9107,3105,9105,3107,8104,8
Bengtsfors92,796,899,1102,2100,6
Skövde88,995,197,5100,3106,488,1107,6104,9
Trollhättan91,995,799,8103,7106,9105,091,0106,288,0
Uddevalla89,993,197,2103,3104,2100,1105,798,794,7
Värmlands länSRP1SRP2SRP3SRP4MixNRJRIXRock
Karlstad90,594,296,5103,5105,4104,487,695,5
Sunne90,994,598,5101,8105,897,4
Örebro länSRP1SRP2SRP3SRP4MixNRJRIXSTAR
Örebro87,991,599,6102,8104,7105,2106,3107,8
Västmanlands länSRP1SRP2SRP3SRP4MixNRJRIXSTAR
Västerås90,795,898,0100,5106,188,7106,9104,1
Dalarnas länSRP1SRP2SRP3SRP4MixNRJRIXSTAR
Borlänge89,493,097,7101,3105,595,4102,6107,1
Mora92,296,799,0101,0106,892,7104,6106,3
Gävleborgs länSRP1SRP2SRP3SRP4MixNRJRIXSTARRock
Bollnäs88,491,796,0103,8104,390,896,689,0100,3
Gävle88,197,499,8102,0104,9106,2106,796,398,3
Hudiksvall87,690,293,8100,7105,197,6107,0101,595,3
VästernorrlandSRP1SRP2SRP3SRP4MixNRJRIXSTARRock
Sollefteå89,393,598,1101,2104,6105,0107,688,7
Sundsvall92,796,999,2102,8105,5101,9107,4106,696,3
Ånge93,295,699,6103,1
Örnsköldsvik90,894,497,8100,1104,8106,0107,191,3102,1
Jämtlands länSRP1SRP2SRP3SRP4MixNRJRIXSTAR
Härjedalen90,694,997,9102,2
Strömsund89,994,797,5100,8
Östersund87,991,594,0100,4104,5107,2104,0105,3
Västerbottens länSRP1SRP2SRP3SRP4MixNRJRIXSTAR
Lycksele92,995,498,7103,3107,3
Skellefteå93,896,3100,0103,9105,492,4106,790,9
Storuman87,691,299,0102,5
Vännäs/Umeå88,592,195,8103,6104,2106,2107,096,6
Norrbottens länSRP1SRP2SRP3SRP4MixNRJRIXSTAR
Arvidsjaur89,494,297,1100,6
Gällivare88,394,998,5100,9105,2101,8106,5
Kalix91,393,697,9102,2104,3106,6107,1
Kiruna89,192,796,4102,7107,0104,4105,8
Pajala90,893,095,9100,2
Älvsbyn/Luleå90,694,599,4102,9106,3105,6106,990,1
Överkalix88,991,799,0103,2105,9105,0
ÅlandSRP1SRP2SRP3SRP4Mix
Mariehamn95,097,188,6102,3101,8

Lokala format

Stockholms län

  • SR P6 (Stockholm 89,6; Södertälje 102,7)
  • Bandit (Stockholm 101,9)
  • Lugna Klassiker (Stockholm 104,7, Södertälje 90,9)
  • Power Hit Radio (Stockholm 107,5)
  • Svensk Pop (Stockholm 105,1)
  • Vinyl FM (Stockholm 105,9)
  • Dixie Radio (Haninge 107,9)
  • Radio Viking (Ekerö 101,4)
  • Skärgårdsradion (Värmdö 90,2)

Uppsala län

  • Bandit (Uppsala 101,1)
  • Pop & rock (Uppsala 98,9)

Östergötlands län

  • Street FM (Motala 104,0)
  • Vinyl FM (Linköping 103,8)

Jönköpings län

  • Hitz FM (Tranås 97,8)

Kronobergs län

  • Gold FM (Alvesta 96,4; Växjö 102,4)

Kalmar län

  • Kanon FM (Kalmar 98,6)

Skåne län

Västra Götalands län

  • Lite FM (Vänersborg 101,1)
  • Pirate Rock (Kungälv 95,4; Mölndal 90,7)
  • Radio Bohuslän (Lysekil 107,5; Stenungsund 100,5; Uddevalla 98,1)
  • Radio pE20 (Lerum 91,4)
  • Radio Prime (Strömstad 106,8)
  • Radio Treby (Grästorp 107,4; Mariestad 92,4; Skara 105,3; Tidaholm 101,6; Vara 87,8; Vårgårda 97,0)
  • Skärgårdsradion (Öckerö 94,1)

Värmlands län

  • KNRadio (Karlstad 92,2)

Örebro län

  • Cityradion (Karlskoga 103,8)

Västerbottens län

  • Pop & rock (Lycksele 101,1; Vännäs 103,0)
  • RockStar (Umeå 102,3)

17 reaktion på “FM-frekvenstabell

      1. Thomas Nilsson Inläggsförfattare

        Hej Christer,

        Detta är ingen komplett lista över alla frekvenser i Sverige, utan en översikt över de starkaste sändarna. Jag rekommenderar http://fm.guide om du vill ha uppgifter om samtliga FM-frekvenser i Sverige.

        Såvitt jag kan se, såväl på Teracom som på fm.guide, så har P1 ingen sändare i Strängnäs, utan man får lyssna på starkare sändare i antingen Uppsala län eller Västmanlands län.

        Mvh

        Thomas, redaktör

        Svara
    1. Thomas Nilsson Inläggsförfattare

      Hej Daniel,

      Åmål har inga egna sändare, utan täcks av Bengtsfors i tabellen.

      /Thomas

      Svara
    1. Thomas Nilsson Inläggsförfattare

      Hej,

      Såvitt jag kan se är NRJ-sändarna i både Nässjö och Västra Småland utsatta i frekvenstabellen under Jönköpings län?

      Svara
  1. Nikolai

    Hej. Jag är analog lyssnare. Bor i Stockholm
    Arbetat som radioingenjör (antenner) . Nyligen /2-3 dagar/ fick tag på på SR P2 Världen 102,7 mhz.
    Signalen är svagt 8-13 db mikrovolt, (3-5 NF) vilket pekar på att avståndet till sändaren är mer än 120-140 km (om man antar att sändaren har 60 000 w). Vädret är inte besta för Aurora
    Spenderade några timmar på att identifiera sändaren men icke.
    Kan ni hjälpa mig?
    Tack på förhand
    Nikolai

    Svara
    1. Thomas Nilsson Inläggsförfattare

      Hej Nikolaj,

      Ursäkta för att du har fått vänta på svaret. Nu är jag ingen expert, och denna sida innehåller verkligen inte samtliga FM-frekvenser i Sverige. Men jag misstänker att du har fått in SR P6 som sänder på 102,7 med 100 W i Ragnhildsborg i Södertälje. Se Teracoms sändartabell här https://www.teracom.se/privat/radio/frekvenstabeller-radio/ och av SR P6:s hemsida att döma samsänder de ibland med P2, särskilt P2 Världen.

      Mvh

      Thomas Nilsson

      Svara
  2. The JT

    Tack för frekvenstaballen! Trollhättan får en ny radiostation Star FM – systerkanal till Rix FM. NRJ kommer tillbaka!

    Svara
  3. Pingback: Commercial radios | JT Direkt

  4. Pingback: Commercial radios | JT Direkt

  5. Michael Karlsson

    Hej,

    Mix Megapol finns ju i två versioner. ”Vanliga” Mix Megapol och Mix Megapol Göteborg. Göteborgsversionen sänds förutom i Göteborg även bl a i Uddevalla och Borås. Dock verkar det stört omöjligt att någonstans se exakt vilka frekvenser/orter som sänder vilken version. I alla frekvenstabeller (även denna) finns enbart hänvisning till ”vanliga” Mix Megapol. Var skulle man kunna hitta denna info?

    Tack på förhand!
    Michael

    Svara
    1. Thomas Nilsson Inläggsförfattare

      Hej Michael,

      Bra fråga! Det har jag själv undrat och aldrig sett. Jag har nu mejlat Mix Megapol och ställt just den frågan. Jag återkommer så fort jag får svar.

      Mvh
      Thomas, redaktör

      Svara
      1. Michael Karlsson

        Tack! Hoppas du får bättre svar än jag fick i somras då jag mailade via RadioPlays kontakttjänst. Efter flera försök att förklara vad jag ville slutade det med att jag bara fick en hänvisning till den frekvenslista som finns på https://www.radioplay.se/om/frekvenser (trots att jag i min fråga hade hänvisat till att denna info inte fanns just där). Så jag gav upp. Jag föreslog att de åtminstone kunde märka ut Gbg-frekvenserna med någon asterisk el likn, men det verkar inte ha hänt.
        /Michael

        Svara
        1. Thomas Nilsson Inläggsförfattare

          Du kanske har rätt i att det är för mycket att hoppas på att stationen själva ska informera om frekvenserna. Medan jag väntar på ett svar från dem, så har jag hittat följande lista (från norr till söder):
          93,50 v Mariestad
          107,10 v Rabbalshede
          89,50 v Kungshamn
          104,20 v Uddevalla
          106,90 v Trollhättan/Vänersborg
          106,50 v Stenungsund
          104,50 v Alingsås
          92,40 v Kungälv
          104,10 v Habo
          105,50 v Borås
          107,30 v Göteborg
          90,90 v Kinna
          89,80 v Svenljunga

          Listan kommer från tyska UKW/TV-Arbeitskreis, som brukar ha bra koll även på radion i Sverige. De har märkt ut det jag förmodar är den interna geografiska indelningen för samtliga tre nationella kommersiella formaten vad gäller regional annonsförsäljning. Det vore väl rimligt att anta att Mix Megapols Göteborgsområde för annonser även gäller för innehållet?

          Svara

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *